Galeriden Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Galeriler ikinci el araç satışlarında oldukça fazla aracın bulunduğu satış yerleridir. İkinci el otomobil almak isteyen kullanıcılar beğendikleri pek çok modelin galeri işletmelerinde bulabilir. Bu sebeple oto galerileri ve oto galerilerinden araç alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Bu sebep otomobil galerisinden araç alırken mutlaka işletmenin yetki belgesi olup olmadığı kontrol edilmelidir. Galerinin internet üzerinden ilan sayfasında vermiş olduğu ilanları detaylı incelemek gerekir. Sattıkları araçlar hakkında verilen detaylar incelenmeli ve bilgilerin açık ve doğru olduğundan emin olunmalıdır.

Satın almak istediğiniz aracın ekspertizini İzmir oto ekspertiz firmalarına yaptırın. Aracın kilometresini sorgulayın. Muayenesini sorgulayın. Plakasını ve HGS bilgilerini sorgulayın. Tramer bilgisini sorgulayın. Ayrıca aracın yetkili servisinden aracın geçmiş döneme yönelik girişlerini inceleyin. Güvenilir bir ustaya kontrol ettirin. İzmir oto Ekspertiz merkezlerinden güvendiğiniz herhangi birine aracın airbag, emniyet kemerleri, şasi, podye ve direklerde herhangi bir işlem olup olmadığına baktırın. Aracın satışına engel herhangi bir durum olup olmadığını araştırın. Ruhsat üzerinde bulunan şasi numarası ile aracın şasi numarasının uyuşmasına dikkat edin.

     Ayrıca galerilerden ya da sahibinden bir araç satın alırken mutlaka temkinli davranmalı ve içinize sindiğinden emin olmalıyız. Satın alacağımız aracın yağını, soğutma sıvılarını, periyodik bakım tablosunu mutlaka kontrol etmemiz gerekir. Lastiklerin tarihleri kontrol edilmeli, klimanın çalıştığından emin olunmalıdır. İç mekânda herhangi bir bölümün parçasının kırık ya da çizik olup olmadığına bakılmalı, aracın elektrikli koltuk gibi pahalı konfor donanımları var ise mutlaka çalışıp çalışmadığını kontrol etmek gerekir. Koltuk ısıtma, otomatik camlar, sensörler, arıza lambaları, koltuklardaki deformasyon, küllük gibi detayları da önemsemek gerekir.

     Direksiyon ve vites topuzu üzerindeki deformasyonu ve kilometresini karşılaştırın. Aracın farlarının düzgün çalışıp çalışmadığını, lastiklerinin diş ve basınç ayarlarının uygunluğunu mutlaka kontrol ettirmeniz gerekir. Pazarlık yapmayı sakın ihmal etmeyin ve iyi pazarlık yapan bir yakınınızı yanınızda götürün. Söylenilen dışında bir işlem var ise ekspertiz ücretini karşı taraftan talep edin. Arabanın, sadece dört teker ve bir direksiyondan ibaret olmadığını canımız ve emniyetimiz için her detayının mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini bilmemiz gerekir.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz Yorum Yok.
  • Bir Yorum Ekle